Péče 21. století: Ortopedická protetika pro každého

26.01.2020

Co je ortopedická protetika?

Ortopedická protetika je komplexní péčí o pohybový aparát. Sahá od velmi rozšířených korekčních pomůcek, jakými jsou ortopedické vložky a ortopedická a zdravotní obuv, přes ortézy na trup a končetiny, až po protézy na dolní i horní končetiny.


Kdo je potenciálním klientem?

Na své si přijde takřka každý. Když pozoruji lidi, odhadem každý druhý by potřeboval protetickou péči. A to v jakémkoli věku. U dětí se jedná zejména o špatné postavení pat i kotníků a z toho vyplývající poškození kolen.

U lidí ve středním věku jde o povolení klenby a rozhozený stereotyp chůze, dochází k sešlapávání obuvi, a to se samozřejmě odráží na kloubech. Ženy mají často vbočený palec, což ještě zhoršují špičaté boty. V tom případě ženě doporučíme, které boty jsou pro ni vhodné, jiné je třeba lépe volit jen pro příležitost společenské události. Spolupracujeme i se zahraničními firmami, a tak můžeme ženám i dětem nabízet hezké a zároveň kvalitní boty. Pro sportovce jsou zajímavé kromě speciálních vložek do bot i ortézy.

U seniorů pak dochází k obtížnosti chůze a obouvání. Díky přesné technologii skenování je dosahováno zlepšení výsledků i u seniorů, potíže se dají zastavit anebo zmírnit. Důležité je, aby lidi ve starším věku neztráceli motivaci. V pokročilém věku někdy dojde i na protézy, což bývá při amputaci v důsledku cukrovky či ischemické choroby srdeční spíše než u traumatických poranění.

Jak probíhá vyšetření?

Při vyšetření klienta je zjišťována příčina jeho obtíží. Většina klientů přichází s potížemi pohybového aparátu, které vycházejí z nohou. Na našem pracovišti je využívána velice pokročilá technologie na vyšetření plosek nohou, tedy chodidel. Jedná se o technologii pro vyhodnocení tvaru nohy, díky které získáváme konstrukci speciálních ortopedických vložek na míru. Ortopedické vložky ORTHOFEET dokonale stabilizují nohy a rozkládají tlak na chodidlo při chůzi i při sportu. Výrazně ulevují kloubům dolních končetin a ovlivňují rovnováhu bederní a pánevní oblasti, čímž dochází i k uvolnění krční páteře.

Nožičky dětí vyšetřujeme na stejném přístroji. Na základě tohoto vyšetření se zhotoví dětské ortopedické vložky s příslušnou korekcí. Je důležité vědět, že nošením nevhodné obuvi může dojít k deformaci nohou. Děti nesmí nosit malou nebo jinak špatně padnoucí obuv (často po starším sourozenci), protože tím můžeme ohrozit zdravý vývoj jejich nohou.

Jakým způsobem pracujete s Vašimi klienty?

My se snažíme vybavit lidi komplexně, při vyšetření zjišťujeme i další souvislosti. Doporučujeme nejen vyřešení problému a případné zhotovení pomůcky, ale i kompenzační pomůcky pro rehabilitaci, masáže či uvolňovací metody. Ucelený program nabízíme také pro děti, dětem i maminkám vysvětlujeme a ukazujeme správné držení těla, cvičení apod. Komplexní péče je důležitá, protože tělo netvoří navzájem oddělené části, nýbrž je propojené. Dostala se k nám například pacientka s dlouhodobě trvajícími bolestmi hlavy, léčená na neurologii prostředky utišujícími bolest. Pacientku jsme vyzuli z obuvi a zjistili závažný problém v oblasti nohou, a sice pokles příčné i podélné klenby, vbočené palce a také nošení nevhodné obuvi. Doporučili jsme výrobu ortopedických vložek, kvalitní obuv, ukázali jsme jí cvičení. Nyní bolesti hlavy mizí.

Co je cílem péče o klienty?

Cílem je kompenzace postižení a ideálně i jeho zmírnění. Velmi důležitý je individuální přístup, získání důvěry a motivace klienta. Vezmeme-li v úvahu závažnější případy, u mladších pacientů po amputaci je naším cílem, aby se zapojili do pracovního procesu a mohli se věnovat své rodině i zálibám, třeba sportu. U starších je někdy velkým úspěchem již to, že jsou samoobslužní. Vytvoření kvalitní protetické pomůcky je významným příspěvkem pro obnovení vyváženého a plnohodnotného života. Základem je tedy kvalitní a komplexní péče. A samozřejmě platí pravidlo, že když chce člověk něco dělat, tak se do toho musí dát celý, ať je protetik, řidič nebo pekař.

Spolupráce společnosti ORTOP

Spolupracujeme s mnoha další firmami odebíráme od nich komponenty a jiné materiály např. plasty a různé výplňové materiály potřebné pro výrobu ortéz na trup i končetiny a výrobu protéz a samozřejmě i různé rehabilitačně cvičební pomůcky. Při výrobě speciálních ortopedických vložek ORTHOFEET využíváme technologií skenování pro vyhodnocení tvaru plosky nohy a na podkladě digitálně snímaných hodnot jsou teprve vyrobeny ortopedické vložky. Ortopedické vložky ORTHOFEET jsou vybaveny různými doplňky k osové korekci postavení nohou vedením paty, podporou podélné i příčné klenby mohou být s pronačním nebo supinačním klínem, s odlehčení pod otlaky nebo pod patní ostruhou.

Aby vložky měly ozdravný vliv, musí být vyrobeny přesně podle skenu. Korekci postavení nohou a účinky rehabilitace při nošení vložek je nutno sledovat kontrolním otiskem po půl roce. Na základě těchto výsledků kontrolního otisku je navrženo pokračování léčby nebo další korekce. Měření chodidel se provádí ve stoji na optickém zařízení. Kompletní diagnostika a analýza chodidel je přenášena do centrálního počítače, který je propojen s CNC frézou a ta na základě získaných informací přesně obrobí ortopedické vložky.

Před vložením ortopedických vložek do obuvi je nutné vyjmout z obuvi stávající stélky. Někdy mohou být přilepené. Od opatku (paty) je postupně odlepujeme směrem do špičky obuvi. Vyjmeme je z obuvi a na jejich místo vložíme ortopedické vložky.

Velice důležité je nosit ortopedické vložky v každé obuvi, do které se vejdou. (ideální je sportovní nebo vycházková obuv). Ortopedické vložky nefungují, pokud je nosíte pouze v jednom páru obuvi a jenom občas. Ortopedickými vložkami tvarujeme nohy do správného postavení. Můžeme korigovat nejen různé deformity a postižení v oblasti nohou, ale také osové výchylky v ostatních kloubech (kotník, koleno, kyčelní kloub), případně bolesti zad a hlavy.

Nošení ortopedických vložek ORTHOFEET je vhodné doplnit cvičením nohou. V případě zájmu o cvičení vám poradíme.

Ortopedické vložky ORTHOFEET jsou vybaveny různými doplňky k osové korekci postavení nohou vedením paty, podporou podélné i příčné klenby mohou být s pronačním nebo supinačním klínem, s odlehčení pod otlaky nebo pod patní ostruhou.

Aby vložky měly ozdravný vliv, musí být vyrobeny přesně podle skenu. Korekci postavení nohou a účinky rehabilitace při nošení vložek je nutno sledovat kontrolním otiskem po půl roce. Na základě těchto výsledků kontrolního otisku je navrženo pokračování léčby nebo další korekce.